NRKI: Obchodní společnosti si loni půjčily na investice o pětinu více než v roce 2018

11. března 2020

Dluh obchodních společností evidovaný u Nebankovního registru klientských informací (NRKI) dosahoval na konci roku 2019 celkem 184 miliard korun a meziročně vzrostl o 26,5 miliardy. Na vysokém meziročním růstu dluhu se podílely především investiční úvěry, jejichž objem se meziročně zvýšil o 21 %. Určitou formu dluhu mělo u uživatelů NRKI 76 649 společností, o 4 372 více než na konci roku 2018. Objem nespláceného dluhu se meziročně snížil o desetinu na 1,1 miliardy korun a počet nesplácejících společností klesl meziročně téměř o pětinu na 2 535. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací.

Celkový objem dluhu obchodních společností u uživatelů NRKI se meziročně zvýšil o 17 %, zatímco počet společností s dluhem vzrostl o 6 %. Obchodní společnosti nejčastěji využívaly investiční úvěr, který na konci roku 2019 čerpalo 58 805 společností, o 8 % více než o rok dříve. „Nebankovní financování je mezi českými společnostmi stále populárnější. Za pouhé tři roky se počet firem, které si na své aktivity půjčují u uživatelů NRKI, zvýšil o 28 %. Počet společností, které si zařídily investiční úvěr, se potom zvýšil dokonce o 37 %. Dnes tak můžeme říci, že nebankovní financování využívá v České republice více než čtvrtina firem, které uvádí nenulové pásmo obratu, a pětina ho využívá k financování svých investic,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací s tím, že podle dat společnosti CRIF je v České republice přibližně 530 tisíc firem a nenulový obrat jich vykazuje přibližně 280 tisíc.

Z celkového dluhu ve výši 184 miliard korun připadalo na konci uplynulého roku 77 miliard na investiční úvěry (meziročně +21 %). Následoval finanční leasing s 55 miliardami (+18 %), operativní leasing s 29 miliardami (+ 13 %) a koupě na splátky s 22 miliardami korun (+ 8 %).

Počet společností s dluhem rostl nejrychleji na Karlovarsku, objem dluhu na Ústecku

Počet společností s dluhem u uživatelů NRKI vzrostl nejrychleji v Karlovarském kraji, kde se zvýšil o 11 %. Následoval Jihočeský kraj a Olomoucký kraj, v nichž se počet společností s dluhem zvýšil o 8 %. Objem dluhu potom nejrychleji rostl v Ústeckém kraji, a to o 30 %. Ve Středočeském kraji vzrostl o 24 % a v Praze o 21 %.

Objem nespláceného dluhu se na Karlovarsku snížil téměř o polovinu, počet nesplácejících společností klesl nejrychleji na Plzeňsku

Nejhorší platební morálku měly na konci roku 2019 tradičně společnosti v Praze, kde své úvěry řádně nesplácelo 4,8 % společností s dluhem, a dále firmy v Jihomoravském kraji, kde NRKI evidoval 3,3 % nesplácejících firem. Nejlépe naopak své úvěry splácely společnosti ve Zlínském kraji, kde mělo problémy pouze 1,9 % společností. Na Vysočině šlo potom o 2 % společností.

Počet nesplácejících společností se nejrychleji snížil v Plzeňském kraji, kde jich mělo problémy se splácením o 28 % méně než koncem roku 2018. Ve Středočeském kraji potom jejich počet klesl o 24 %. Naopak nejpomaleji se počet společností v problémech se splácením snižoval na Karlovarsku (o 7 %) a na Liberecku (o 8 %).

Objem nespláceného dluhu se nejrychleji snížil v Karlovarském kraji, a to o celých 42 %. Následoval Královéhradecký kraj s poklesem o 37 % a Liberecký kraj s poklesem o 32 %. Ve třech krajích se objem spláceného dluhu naopak zvýšil, a to v kraji Vysočina o 36 %, ve Zlínském kraji o 13 % a ve Středočeském kraji o 6 %.